Gastronomické výzvy?! Vypusťte psy!

Neočekávala jsem, že by poslední dny snesly na hlavu tvůrců pořadu Prostřeno chvály - vzhledem k situaci, která nastala, když zařadili do vysílání muslimku. Ale takovou zásobu konspiračních teorií jsem opravdu nečekala.

Je televize - a v ní je pořad. Pořad o gastronomii. Jak definuje gastronomii Wikipedie? 

Gastronomie je v širším pojetí nauka o vztahu kultury a potravy, v užším pojetí jde o kuchařské nebo kulinářské umění (fr. l'art culinaire) neboli gastronomie (věda o žaludku). V širším smyslu - nikoli navíc - nejde jen o umění přípravy jídel (vaření), nýbrž i o jejich konzumaci.

 Takže gastronomický pořad, kde se prakticky několik let neděje nic zábavnějšího, než že se někdo sežere jako dobytek nebo vysuší kotletu do bezvědomí, přinesl divákům zábavu a soutěžícím výzvu v podobě ženy s jistými kulturními omezeními, o jejichž toleranci POŽÁDALA a soutěžící VYHOVĚLI. To je skandál! Chucpe! Vypusťte psy!

Já si celou dobu říkala: tak fajn. Byli by sami proti sobě, kdyby odmítli její prosby. Však přece sama výslovně řekla, že pokud někdo podá vepřové, že bude hodnotit vizuálně, ale jíst ho nebude. Alkohol by taky nějak vyřešila - ale řešit ho nemusela, protože to její rivalové NE-PO-ŽA-DO-VA-LI.

Kdyby to o mně někdo ještě nevěděl, nejsem zastáncem islámu. Proč bych měla? Je to směr, který mi nic neříká, nijak mě neobohacuje. Ale muslimů se prostě zastat musím. Stejně jako v jiných náboženstvích se i v minulosti a přítomnosti islámu najdou krvavé i klidné momenty, hezké a nepříjemné náboženské texty, lidé milí a lidé... nemilí. Bláznů a zlých lidí jsou plné učebnice historie a jejich výskyt naprosto popírá jakékoli hranice národa, náboženství, kultury, věku nebo barvy kůže. A ano, vím, že jsou Evropané rozčílení kvůli přívalu uprchlíků (kterých je v České republice tolik, že jsem ještě žádného nepotkala, vyjma těch, kteří v mém městě žijí dlouhodobě podnikají). Ale co vadí lidem na jedné milé a pracovité holce ze Sibiře?
Pro odpověď jsem se zastavila na facebookové stránce pořadu. A dozvěděla jsem se, že:

"muslimka zakázala alkohol" (J.N)"Vůbec me ona a jeji víra a manýry nezajímají. Tam to vůbec nemělo co dělat . (M.S)"Dát muslimku do vysílání po silvestrovských útocích mohl jen provokatér..." (R.M)"Oni Nám chtějí ukázat, že oni jsou hodní a tolerantní a my jsme netolerantní rasisti a xenofobové." (A.M)"Do p*dele s Muslimama.MY SME TADY DOMA!!!!!" (D.P.P)"Zvedá se mi žaludek z muslimů , je to jako nacisté, budou nám tady diktovat co máme jíst a pít (nebo jaké máme mít náboženství a tradice, pozn. aut.)." (J.M.H) "v česku se u stolu sundává pokrývka hlavy, pije se před a po jidle alkohol a na jídlo je vepřové !!!! muslim do domu hůl do ruky" (M.V)

Všechno vypsat nelze, nemám na to čas, ani žaludek, ale popravdě mám takový divný pocit, jako bych koukala na úplně jiné Prostřeno, než všichni ti lidé. Tak tímhle směrem se civilizace ubírá. Je mi z toho smutno. Kdyby ke mně přišel na návštěvu žid, taktéž bych jej nenutila do vepřového, kuřecího v sýrové omáčce nebo trejfe moučníku. Stejně jako bych nenutila hinduistu sníst burger z hovězího. Já bych si třeba nepochutnala na termitím salátu, ani kdyby na mě tlačila celá mexická vesnice s tím, že je jinak urazím. Prostě ne. Soutěžící by byli sami proti sobě, kdyby nepřipravili variantu, kterou by mohla objektivně ohodnotit. Je to takový úkol navíc a myslím, že každý člověk s průměrnými základy přípravy jídla je schopný připravit jídlo bez vepřového. A že se zúčastnění shodli na abstinenci z vlastní vůle, to je čistě jejich osobní věc. Kdyby tam byl kdokoli jiný, kdo by nesouhlasil, bylo by to úplně o něčem jiném. 

Co se týče našich stravovacích zvyklostí, tak by mě zajímalo, co ví paní M.V o etiketě. Zdalipak ví, že se talíř s polévkou naklání dopředu, špagety jedí lžící a vidličkou, že ženy nemusí v místnosti smekat, kdo přesně jí jenom vepřové a vážně uvažuju nad přímým dotazem, který jsem jí nepoložila, ale odpověď mě opravdu zajímá: jestli by si v rovníkové Africe sundala tričko a podprsenku v kontaktu s domorodými kmeny jenom proto, že se to tam tak prostě dělá.

Jsem si na 99,9% jistá, že Ekatěrina v Kolíně nikoho sexuálně neobtěžovala, nikoho v Paříži nezastřelila a neodpálila letadlo nad Sinají. Největší prohřešek, kterého se v mých očích dopustila, byl gothai s olivami a citronem v polévce, protože to je asi jediná věc, která mě tento týden v Prostřeno překvapila. A ani to nebyl tak úplně její nápad a už vůbec není její problém, že se mi z toho zvedl žaludek.

Nikdo nechce po lidech, abychom muslimům olizovali podrážky (snad kromě ISIS), ale jednadvacáté století je dobou, kdy je nutné, abychom si právě kvůli střetům kultur a zvyklostí osvojili jednu důležitou dovednost. Říká se tomu "hledat kompromis". Ne proto, že jsou si někteří "rovnější", ale právě proto, že jsme si všichni rovni a chceme žít v pokoji. Osočováním nevinných lidí pokoje ani spravedlnosti nedosáhnete.

Autor: Kristýna Vaňková | pátek 22.1.2016 13:08 | karma článku: 13,58 | přečteno: 1082x
  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1234x
Já.